חפש
צור קשר
לוגו ב.ד. גרייבר

מדריך לקניית סנובורד

תפריט ראשי

קניית סנובורד היא השקעה גדולה. כמו כל השקעה גדולה, כמות מסוימת של מחקר נדרשת, לפני שמוציאים את מיטב כספנו, על מנת להבטיח שאנחנו מקבלים את הבורד המתאים ביותר שניתן.
בכתבה זו ריכזנו את המידע לגבי סוגי הבורדים, איך לקבוע את מידת הבורד הנכונה, ומתי הזמן הטוב ביותר לביצוע הרכישה.
חשוב לציין שלא תמיד הכי יקר הוא הכי מתאים, ויש לרכוש בורד התואם את רמת וסגנון הגלישה שלכם, על מנת שתפיקו ממנו את ההנאה הגדולה ביותר.


קביעת סגנון הגלישה:
סגנון הגלישה הוא הגורם הראשוני אשר משפיע על בחירת הבורד, כמו כל דבר, גם סגנונות הגלישה מתחלקים לשלושה חלקים:

א. סגנון תחרותי, "אלפיני", הוא סגנון מקצועי אשר עוסק במהירות, ובו הציוד מיועד לגלישה בכיוון אחד, עם נעליים שדומות לנעלי סקי, וביינדינגס ייחודיים.
סגנון זה אינו נפוץ במיוחד ולכן לא נרחיב את הדיבור עליו.

ב. פריסטייל/אול מאונטיין – סגנון זה הוא הנפוץ בין הסגנונות, גולשים אלו יגלשו בעיקר על המסלולים שבאתרים, בפארק הקפיצות והרמפות, ומדי פעם יצאו מהמסלולים.
בורד שמיועד לגלישת פריסטייל יהיה מתאים לגלישה בשני הכיוונים, ויהיה גמיש יחסית כדי לבצע פעלולים וקפיצות.
בסגנון הגלישה הזה ישנם בורדים בכל הרמות, הן למתחילים, והן למתקדמים ולמקצוענים, וכמובן ניתן למצוא בורד לכל גובה, משקל, ומידת נעליים (על כך נפרט בהמשך).
את הסגנון הזה ניתן לחלק בתוכו לבורדים שיותר מתאימים לפריסטייל (קפיצות, פארק, מעקות ותיבות), ובורדים של אול מאונטיין, שיודעים לעשות הכל מהכל.

ג. פרירייד – סגנון גלישה שמתמקד בגלישה מחוץ למסלולים, על שלג לא מהודק ובינות לעצים ולסלעים (זהירות!), מרבית הגולשים בסגנון זה הם ברמה בינונית ומעלה, מכיוון שלגולש מתחיל התמרון בשטח עם מכשולים קשה יותר, ומכיוון שהגלישה בשלג טרי (פאודר) מחייבת יציבות טובה, מכיוון שאם נופלים קשה מאוד לקום.
הבורדים שמיועדים לסגנון הפרירייד קשוחים יותר, בעלי כושר ציפה מוגבר, וחלקם אף בנויים כך שהגולש ממוקם מעט אחורה לציפה טובה יותר בפאודר, המזכירה מעט עמידה על גלשן גלים.
בכל אחד מהסגנונות מבנה הבורד משתנה על מנת להתאים לייעודו, כאשר גולש מתחיל יבחר בבורד אול מאונטיין למתחילים, שניתן לבחון בעזרתו את שלל סגנונות הגלישה, וגולש מתקדם יחזיק בורד אול מאונטיים למתקדמים, ובורד נוסף המתאים לסגנון הגלישה המועדף עליו (פרי רייד או פרי סטייל).

באיזה אורך צריך להיות הבורד שלי?
מידות הבורדים נמדדות בסנטימטרים, לפעמים המידה מוכנסת לשם הבורד (כאשר מחסירים את קידומת המאות), למשל "ברטון קאסטום 56" יהיה בורד מדגם קאסטום במידה 156 סנטימטר.
המידות המומלצות הן כלליות, ולעיתים חברות מסויימות קובעות אורכי בורד על פי מדדים שלהן, כמו משקל הגולש, גובהו, רמת הגלישה וסגנונה, ומידת נעליו. במקרים אלו יש לנהוג לפי המלצת היצרנים.
מתחילים וגולשי פריסטייל יבחרו בדרך כלל בבורד קצר יחסית, על מנת לשלוט בו בקלות יתרה, ועל מנת לאפשר סיבובים קלים יותר, אורך הבורד יהיה בדרך כלל בין עצם הבריח לסנטר כאשר הוא עומד ליד הגולש.
גולשי אול מאונטיין יגלשו בדר"כ על בורד שאורכו כאשר הוא עומד לידם בין הסנטר והאף, ארוך מעט משל גולשי הפרירייד.
גולשים שמבלים את רוב זמנם מחוץ למסלולים, בשלג עמוק, יבחרו בבורד ארוך יותר, על מנת לצוף על השלג, באורך שבין האף והמצח.
חשוב לציין שישנם בורדים ייחודיים למטרות מסוימות (פעלולים מחוץ למסלולים למשל, או גלישת מעקות ופארק) אשר מידותיהם שונות מהמידות של בורדים רגילים.

באיזה רוחב צריך להיות הבורד שלי?
בעבר יוצרו בורדים בפרופורציות רוחב/אורך קבועות, דבר שהקשה על בעלי מידות נעלים גדולות (44+) למצוא בורד, והם נאלצו להתפשר בדרכים שונות ומשונות.
בשנים האחרונות החברות הבינו כמה גדול השוק הזה, והחלו לייצר בורדים במידות רחבות (WIDE או MIDWIDE).
מידת הרוחב של הבורד צריכה להיות כזאת שכאשר נעל הסנובורד שלך מונחת במקומה על הבורד, בזוית הנכונה, היא מגיעה בדיוק עד קצה הבורד.
כאשר הנעל קטנה מגודל זה, יהיה קשה להפעיל לחץ על הסכינים של הבורד וההיגוי שלו יהיה בעייתי, וכאשר הנעל בולטת החוצה יש סכנה שהיא תיגרר על השלג בפניות, דבר שיוביל לנפילות ואובדן שליטה.

כמה קשיח על הבורד שלי להיות?
קשיחות הסנובורד משפיעה על תגובותיו לתנועות הגולש, ועל ביצועיו בגלישה, כאשר הבורד רך וגמיש, תגובותיו יהיו סלחניות יותר, ותנועות לא נשלטות ורעידות, המאפיינות גולשים מתחילים לא עוברות לשלג ולא משפיעות על ההיגוי. מצד שני, בורד קשיח, נהוג בידי גולש מנוסה ומתקדם, מעביר כל תנועה של הגולש לשלג, בדיוק ובמהירות וללא עיכוב.
כאשר הגלישה מתבצעת ברובה על שלג דחוס וקשה, נהוג לבחור בורד קשיח יותר, על מנת שההיגוי לא יושפע מגושים וחריצים בשלג, וכאשר גולשים בשלג עמוק, נהוג לבחור בבורד רך יותר.
כלל אצבע – גולש מתחיל יבחר תמיד בבורד הכי רך שמתאים למידותיו (משקל וגובה).

האם הגרפיקה על הבורד משנה?
לא. כמו שאוטו אדום לא נוסע יותר מהר.

מתי כדאי לקנות סנובורד?
בסוף עונה בארץ או בחו"ל המחירים זולים יותר, אך ההנחה שתקבלו ערכה דומה למחיר של "עוד השכרה אחת ואני קונה בורד".
אנו ממליצים על רכישת בורד עבור כל גולש מתחיל, שיודע שהוא הולך להתמיד בגלישה של פעם בשנה, ואחת לכמה שנים לרענן ולחדש את הציוד.
לבורד אישי וקבוע יש מספר יתרונות, הראשון הוא רמת הגלישה – אשר משתפרת פלאים כאשר לא צריך לבזבז את היום הראשון של החופשה על להתרגל לציוד.
היתרון השני – כאשר משכירים בורד ההשקעה לא נשארת בידיים שלכם, וכאשר קונים אותו הוא נשאר שלכם, גם לקפיצה קטנה לחרמון..


נכתב ע"י צוות החנות טונדרה.