חפש
צור קשר
לוגו ב.ד. גרייבר

עושים בית ספר לסקי - ובעברית

תפריט ראשי

"טאי תעשה סיבוב קלאסי, תחתוך את ההר על סכין אחד וקטעי קרח תעשה בדריפט. ואתה גיא תתחיל בסיבובי סנואו פלאו, תחצה את המדרון בטרוורס ותסיים בסיבוב פאראלל..."

הוראות הגלישה האלו לסנובורד ולמגלשי סקי ניתנו על ידי מדריכי סקי בחליפות סקי כחולות - אבל הן ניתנו בעברית.... כבר התרגלתי לשמוע כל דיאלקט גרמני אפשרי, ואפילו צרפתית ואיטלקית ואולי גם קצת אנגלית. כל השפות הללו דוברו על ידי מדריכי הסקי המלמדים ומתרגלים, גולשים וכאלו שרוצים להיות גולשים באתרי הסקי למיניהם... אבל עברית??? אז אכן כן, הצטרפתי לקבוצה של כ 200 איש, אישה וטף אשר יצאו בעזרתה של חברת גרייבר מחיפה לאזור מופלא אחד בטירול.

בין הרים ובין כפרים כדברי השיר ובשינויים קלים משקשקת לה רכבת העמק, לא רכבת העמק שלנו אלא של עמק הצילרטל, החבוי בין הרי האלפים הטירוליים אשר באוסטריה, מרחק קצר מהעיר אינסברוק וקצת יותר ארוך ממינכן שבגרמניה. תחנתה האחרונה של הרכבת בעיירה מאיירהופן השוכנת בגובה 630 מטר מעל פני הים בעמק הנחשב ביותר באוסטריה ויש אף המוסיפים העמק היפה ביותר באלפים, לרגלי ההרים הנישאים לגובה של מעל 3000 מטר. העיירה שניראת יותר כמו יצאה מאיזו אגדה על היידי בת ההרים האוסטרית עם בתי העץ, החנויות הקטנות והאקסקלוסיביות ובתי הקפה... אך איזה בתי קפה, של התגשמות כל התאוות הגסטרונומיות בנושא קפה לסוגיו הרבים והמגוונים, שוקו, עוגות וקצפת, הרבה קצפת...
 
אבל הרי מדי בוקר אנו על מסלולי הסקי מוציאים קלוריות רבות אז מי סופר אותן בערב?! מאיירהופן אשר בדומה לה ישנן עוד עיירות רבות בעמק הצילרטל, בנויה סביב הנחל המקומי אשר אם היה במחוזותינו השחונים אין ספק שהיה זוכה לתיאור של נהר גועש על כמויות המים הרבות הזורמות בו חורף וקיץ והמשמש בנוסף גם לרפטינג בעונות המתאימות. שיטוט של בוקר או אחר הצהריים במאיירהופן השלווה וכל המתחים מתפוגגים, אך עם רדת השמש והגולשים ממסלולי הגלישה, הופכת העיירה למקום אשר דופק החיים בו מרקיע אף מעל לפסגות ההרים הסובבים את העמק. האפרה סקי הידוע, שיש כאלו אשר מגיעים לגלוש אך ורק כדי לחוות אותו לאחר יום גלישה, נפתח בכל מקום אפשרי בעיירה, הכנסת האורחים הטירולית ובמיוחד החביבות הצילרטלית הידועה בשילוב מאכלים מקומיים ייחודיים שאחד מהם התגלה כסופגנייה הנקראת סופגנית צילרטל ואשר מאד התאימה לנו שם בחנוכה, יחד עם כמויות השתייה, השנפס המקומי והחטיפים, כי זה הרי עוד לפני ארוחת הערב, הזורמים בברים מלווים בשירה בבליל שפות בינלאומי הרעיד את בתי העץ והאשוחים המוצבים לכבוד כריסמס והמוארים באלפי נורות צבעוניות. חגיגה לעיניים, לחיך, לטעמים ובכלל לכל.

הערב מגיע ואיתו כל חיי הלילה של אזור סקי מדהים זה, מסעדות המגישות ארוחות גורמה, ריקודים עד השעות הקטנות לפני שמשכימים לעוד יום של סקי מפרך, בתי מלון המציעים הכול מכל כולל ספא מפואר בעל בריכות, סאונות, מסאג'ים ואפילו בריכות ג'אקוזי רומנטיות פרטיות לזוגות...

והרי בעצם באנו עד כאן כדי לגלוש, לאזור הסקי הנמצא מעל עמק הצילרטל מעל העיירה מאיירהופן וחברותיה יש את מלוא ההצדקה לקרוא לעצמו "האזור האולטימטיבי לגלישת סקי וביצועי סנובורד". במקום 175 ק"מ של מדרונות גלישה, 49 מעליות ושלג מובטח בגבהים של 2500 מטר ומעלה, המקום נחשב לאחד מבין עשרת אזורי הסקי הטובים ביותר באלפים. במקום מסלולי פסגה שטופי שמש וללא עצים למעוניינים בגלישה טיולית, לעומתם גיבורי ההחלקה המהירה והסיבובים החדים ימצאו את הביטוי לתשוקותיהם במסלולים תלולים ומאתגרים עד האפשרות לגלוש במסלול הנקרא "חרקירי" או בדיאלקט הטירולי המקומי "האו די רונטר" ומשמו בלבד אפשר להבין את ייעודו, זהו המסלול התלול ביותר באוסטריה הנופל בתלילות של 78% והמיועד למקצועני הסקי והסנובורד המעוניינים במנה גדושה של אדרנלין ישירות לווריד ואם לא די בכך נזכיר כי אף כסאות הסקי המעלים את האמיצים למסלול כבר הם דורשים אומץ או פשוט לא להסתכל למדרון שמתחת. למי שלא מסתפק רק בחרקירי ישנו מסלול הקרוי "מדרון השטן" סתם משהו תלול ונחמד... אך כאמור לא רק המקצוענים נהנים אלא כל גולש מוצא את אשר חפצה נפשו באתר זה. אחד המסלולים הארוכים והמהנים הוא מסלול בשם אהורן באורך של 5.5 ק"מ. הסנובורדיטים יכולים ליהנות בפארק בורטון, אחד מהמהנים להחלקה וביצועי סנובורד באלפים. ילדים, מתחילים ומשפחות גם להם אזורים מיוחדים ומהנים. כאשר אנחנו למעלה האוויר הצח והקר בשילוב עם הספורט האתגרי והמהנה הגורם לדרישות קולינאריות בשעת הפסקת הצהריים תחת השמש האלפנית הנעימה ולשם כך נועדו כל אחד ואחת מ-28 המסעדות ובתי הקפה הפזורים על הפסגות באתר עצמו.

וכמו שהזכרתי בהתחלה כל הכיף הזה אפשרי ובעברית, אנחנו אשר ישובים בארץ שהשלג לא פוקד אותה כל חורף ואשר נוסעים לחרמון אבל רוצים קצת יותר אפשרויות ומצד שני גם מעוניינים לדחוס כמה שיותר בזמן חופשה אחד, ישנו הפתרון האולטימטיבי, נסיעה רבת משתתפים לסקי עם בית ספר והדרכה בשפתנו אנו, שפת ארץ הקודש הנשמעת טוב גם במרומי האלפים. איגוד מדריכי הסקי הישראלי יחד עם חברות גרייבר מארגנים קבוצות הדרכה מיוחדות אלו המתקיימות בעיקר בחגים: חנוכה, פורים ופסח. כל אחד, בכל רמת סקי מצורף לקבוצה על פי רמתו האישית: מתחילים, מתקדמים, מתקדמים מאד ומקצוענים. הקבוצות מחולקות לגולשי סקי או גולשי סנובורד, לילדים ולמבוגרים. לכל קבוצה בת בערך שמונה אנשים או ילדים, מדריך סקי מקצועי שעבר הסמכה ובעל תעודת מדריך של איגוד מדריכי הסקי הישראלי ומכון ווינגייט. כל קבוצה מוצאת את האזור המתאים לה לפי רמת הגלישה של חברי הקבוצה, המדריך מסביר, מתרגל ומנווט כל אחד ואחד מבין הגולשים ועל פי תחרויות הסיום שחזיתי בהן בתום שבוע הגלישה גם אלו שזו להם הפעם הראשונה על המגלשיים או הסנובורד עשו זאת ובגדול. כל משתתף מסיים את שבוע הגלישה ומקבל תעודה של איגוד הסקי בה מצוינת רמתו והקבוצה בה השתתף. אחת הקבוצות הייחודיות והמרגשות ביותר הייתה הקבוצה של הנכים משותקי הגפיים אשר הגיעו בכיסאות הגלגלים אבל גלשו טוב מרבים מאיתנו. כל גולש נכה צויד במתקן גלישה מסוג מונו סקי בו התיישב בעזרת המדריך, בידיו היו מגלשונים המשמשים לכיוון והחברה טסו במדרונות המושלגים במהירויות די מפחידות. את המתקן אפשר להשיג בארץ בעמותת "אתגרים" עוד לפני ההצטרפות לקבוצה. התנאים במלון ובאתר מתאימים לגלישת הנכים. הנכים נמצאים יחד עם כל הקבוצה הרגילה ומשתלבים בכל הפעילויות המתקיימות ורק את הגלישה מבצעים בקבוצה שלהם עם מדריך סקי מקצועי המכיר היטב את צורכיהם.

מלבד איכות ההדרכה המקצועית, הקבוצות הנעימות והחברותא ישנה אפשרות נפלאה להורים שבינינו לקחת פסק זמן מהדאגה לצאצאים אשר כבר מגיל 6 נמצאים בידיהם הבטוחות של אחד המדריכים או המדריכות. כל בוקר נפגשים הקבוצה והמדריך ועולים יחדיו לאתר שם לומדים, גולשים ומבלים עד לשעות אחר הצהריים שעת הירידה למלון לבילוי בבריכה, בספא, ארוחות ופעילויות לשעות הערב. מלון שטרס האיכותי בעל הספא המופלא עם עשרת סוגי הסאונה, הבריכות המגוונות, הג'אקוזי והמסאג'ים והממוקם מהלך 20 מטר בלבד מהגונדולות, איתן עלינו עד לפסגות הגלישה נתן נופך נוסף של איכות, פינוק ורגיעה.

כתב וצילם שי מהלאל

קבוצת סקי בהדרכה בעברית קבוצות סקי
העיירה מאיירהופן